Organizační tým

Festivalový štáb

Milan Daněk (ředitel festivalu)
Od založení tradice v pořádání Rajbasu je hnacím motorem organizačního soukolí.
Po létech rychlošípáckých výprav a trempingu, jezdí nyní po světě s kamerou. Vrací se s filmovým materiálem, ze kterého v blanenském studiu Audiovisual vznikají dokumenty. Možná je znáte i z jiných festivalů (oceněny na MFOF, MHFF Teplice a dalších). Stál za zrodem projektů expedic za poznáním současného života geograficky izolovaných etnik. Publikuje v časopisech zaměřených na cestovaní a outdoor. Oblíbil si jihovýchodní Asii (zejména Novou Guineu, Borneo, Malajsii, Andamany), za přírodními národy však podniká výpravy i do Amazonie, rovníkové Afriky, Mexika, Ruska …

Zdeněk Špíšek
Rajbas navštívil poprvé jako divák v roce 2004. Nyní zde stíhá vedle organizačních povinností i prezentace svých vlastních expedičních aktivit.
Přírodovědec, horský průvodce a znalec oskeruší, který přes své mládí již stihl navštívit většinu evropských zemí. Ve Skandinávii například strávil více než rok a společně s Marokem se stala jeho srdeční záležitostí. Podniká i cesty mimo kontinent (Peru, Bolívie, Nepál, Kostarika, Sýrie, Turecko, Izrael, Island…). Nejraději s malou skupinou lidí, s fotoaparátem na krku a batohem na zádech. Rád předává informace o živé i neživé přírodě při práci s mládeží i jako průvodce. Říká: „Ať už se toulám po horách, v pouštích nebo v pralese, je pro mne důležité, že se mám kam vracet. Cesty mi přináší kromě vzpomínek i ponaučení jaké často bezvýznamné problémy doma člověk řeší.“

Lukáš Hubert
Mezi jeho záliby patří horolezectví, jeskyňaření, parašutismus a cestování. Z většiny výprav, které směřují většinou na Balkán a na východ se snaží zpracovávat krátké dokumenty. Největší jeho tvůrčí popularitě se ovšem těší soutěžní snímky z NaFESTu. Nejdál doputoval do Gruzie na Kavkaz a také na Nebeské hory v Kyrgyzstánu. Spolu s bráchou převzali organizaci cyklu Večerů s Kotlíkem, což jsou besedy především o cestování. Konají se už druhou desítku let každý měsíc v Ulitě a bez z nich by tento festival vlastně ani nevznikl.

Osobní web: www.lukaslumir.cz


Michal Pekárek
Na Rajbasu je náčelníkem úspěšné zimní scény před kinem. Na organizaci úzce spolupracuje s Jirkou Skotákem, stejně jako na spoustě dalších akcí věhlasného společenství sportovců a dobrodruhů Kotržina. Michal nosí hlavu plnou nápadů a je mužem nespočtu zájmů a aktivit. Stíhá vše od kola, běhu, lezení, speleologie, cestování až po běžky či skialpy. V posledních létech je též kameraman a režisér filmečků zpracovaných převážně nevážně.

 


Spolupráce s médii

Alena Štuchalová
Miluje a obdivuje zvířata, přírodu, svět. Asi proto, že je sestrou pro psychiatrii, ji přitahují blázni a neobvyklí lidé. Má ráda plavání v přírodních nádržích, saunování, jógu, kávu, turistiku a výlety, cestování za poznáním, pořád se učí angličtinu. Nejdál byla v Bosně, Keni, na Zanzibaru… plánuje Kubu. Je pro každou špatnost a prý je moc hlučná, když se začne smát praskají vám ušní bubínky, extrovert se vším všudy. Když si něco oblíbí, jde za tím a Rajbas k jejím láskám patří.

Lenka Staňková
„Mezi nejdůležitější věci, které člověk v životě má, patří svoboda“. Skutečný význam této věty si uvědomila až při cestě po Novém Zélandu. Následně se rozhodla udělat pár životních změn a její práce se postupně stala koníčkem. Má ráda, když svět kolem ní je v pohybu. Kromě cestování se věnuje vysokohorské turistice, horolezectví, parašutismu, létání na paraglidingovém křídle a nebojí se nových výzev. V současné době jejíma rukama prochází nejrůznější outdoorový materiál, který testuje na vlastní kůži. Když se někdy ocitne na „křižovatce“, vybírá si pokud možno tu složitější cestu. Ta ji totiž často nabídne mnohem více.
Váží si skvělých lidí kolem sebe a na Rajbasu o takové lidi není opravdu nouze.

Koordinace akcí a soutěží

Alena Žákovská (Okem dobrodruha)
Stíhá vše kol naší soutěže neprofesionálního filmu.
Cestovat začala hned po ukončení studií (molekulární biologie, imunologie). Po státech Evropy následuje Asie, Jižní Amerika, Afrika…Spolu s Milanem Daňkem stála u zrodu expedičního sdružení Horizont. Účastnila se expedic do těžce přístupných míst světa (4x Nová Guinea, vnitrozemí Bornea, povodí řeky Xingú v brazilské Amazonii, Ruwenzori v Ugandě, pralesy Ituri v Kongu, Taman Negara v Malajsii, Měděný kaňon v Mexiku, Republika Tuva na Sibiři), na cestách ji lákají přírodní národy a vrcholy hor a sopek. Vynikající sportovkyně, reprezentantka v ultramaratónu (účastnice několika světových šampionátů v běhu na 100 kilometrů), mistryně ČR v běhu na 100km v r. 2009, mistryně ČR ve vytrvalostně silovém pětiboji.

Vladimír „Rosi“ Kučera (NaFest)
Taktéž již dosluhující inventář organizačního teamu. Typický exemplář asociálního introverta. Jeho životní pesimismus, který se promítá v zarputile skeptický postoj k organizování téhle jedinečné soutěže, zřejmě způsobuje, že Ti nadšenci (soutěžící) do toho jsou rok co rok.
Ve volném čase se věnuje převlékání kabátů tuláka (čti trempíře, kvazi-vodáka a „cestovatele“), muzikanta (čti šumaře), periferního sportovce (mtba, běh), motocyklistu, off-roadistu, … Z geoetnografickymezikontinentálního pohledu ještě nebyl: ani na jednom z Pólů, v Grónsku, Indonésii a Oceánii, Austrálii a na Islandu.

Jan Odehnal
Nechyběl už při zrodu festivalu a jeho cestovka je po celá léta partnerem naší akce (a díky shodnému slovu v názvu obou aktivit, bývá často mylně pokládána i za organizátora festivalu). Na starosti má program v krasovém podzemí a ubytování.
Svou svéráznou cestovku CK Rajbas – Outdoor Travel založil v roce 1998. Akce sám na vlastní kůži nejprve absolvoval (Kavkazy, Ťan-Šan, Krym, Nový Zéland, Austrálie, Černá Hora, Indie), poté několikrát odprůvodcoval, a protože nemůže být všude, zaučil a předal schopným průvodcům své know-how. I tak se s ním (protože ho cestování a práce s lidmi baví více než úředničení) můžete setkat na zájezdech a to především těch specializovaných – na motorkách v Indii, Nepálu, Thajsku, Laosu…, nebo ve vysokých horách.

Zdeněk Novák (Grena Běh)
Letos to bude po šestnácté, co šéfuje běhu se zátěží na hořický kopec.
Vynikající sportovec i kytarista. Zájmy o cyklistiku a firmu Kola Novák v současné rozšířil o aktivity v chovu ovcí a koček. Znalec Josefovského údolí, kde v posledních létech tráví většinu volného času, často i v podzemí coby speleolog. Občas ale opustí i svůj oblíbený kout Moravského krasu a vyrazí do světa např. Kanada, Taiwan, Kuba, Peru, Dominikánská republika…

Kateřina Kolářová (Megbolondul)
Ve městě i na výletech ji nejčastěji potkáte omotanou dítětem, brzy již dvěma. Z nadšené účastnice šifrovacích her se tak stala neméně nadšená organizátorka šifrovačky Megbolondul. Oblíbenou horskou turistiku u ní vystřídaly cesty za sportovním lezením, v poslední době pak zdařilé aktivně – flákací rodinné dovolené.

Jarda „Jarin“ Hubert (Výstavy)
Rád cestuje a nejvíc si užívá vícedenní přechody hor natěžko i když momentálně ho pohltilo „autonomádství“, což se ale nevylučuje s turistikou a poznáváním. Má rád filmy s cestovatelskou tématikou, přírodu, sport i když jenom pasivně, ale dokáže se vybičovat i k aktivnějšímu pohybu. Rád pomůže při organizaci nejrůznějších akcí, sportovních i taškařic. Na festivale se stará už několik let o instalaci výstav.

Sekce ještě není kompletní